Otvorena Austrijska knjižnica „Dr. Alois Mock“

Danas su u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Ante Uglešić, dr. Johannes Kyrle, generalni tajnik za međunarodne poslove Saveznog ministarstva za europske i međunarodne poslove Republike Austrije, dr. Martin Eichtinger, voditelj kulturnopolitičkog odjela Saveznog ministarstva za europske i međunarodne poslove Republike Austrije, i Andrea Ikić-Böhm, mag., veleposlanica Republike Austrije u Republici Hrvatskoj, potpisali Sporazum o osnivanju Austrijske knjižnice „Dr. Alois Mock“ u Zadru. Tom prilikom prigodne su riječi uputili doc. dr. sc. Zaneta Sambunjak, pročelnica Odjela za germanistiku Sveučilišta u Zadru, gospođa Sabina Glasovac, savjetnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Andrea Ikić-Böhm, mag., dr. Martin Eichtinger, Božidar Kalmeta, gradonačelnik Grada Zadra, dr. Johannes Kyrle te rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Ante Uglešić.

U svojim govorima gosti iz Austrije uputili su iskrene čestitke u povodu ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, dok je rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić istaknuo važnost ovog projekta kako za Sveučilište,  a posebno Odjela za germanistiku, tako i za sve građane grada Zadra.

Svečanost se nastavila u zgradi Sveučilišta na Trgu kneza Višeslava 9, gdje su gradonačelnik Božidar Kalmeta, veleposlanica Andrea Ikić-Böhm i dr. Johannes Kyrle otkrili natpisnu ploču Austrijske knjižnice „Dr. Alois Mock“, a potom su rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić i dr. Johannes Kyrle svečano prerezali vrpcu. Doc. dr. sc. Anita Pavić Pintarić, znanstvena voditeljica  Austrijske knjižnice „Dr. Alois Mock“,  svojim je govorom i službeno otvorila knjižnicu. U svom je govoru istaknula kako je ovo treća austrijska knjižnica u Republici Hrvatskoj te da smo postali dio još jedne velike obitelji – svjetske obitelji austrijskih knjižnica. Rekla je i kako se u ovoj knjižnici nalazi vrijedan fundus knjiga i  medija prijeko potrebnih za znanstveni i stručni rad te da građani dobivaju prostor u kojem će moći upoznati i obogatiti svoje poznavanje austrijske kulture i njemačkog jezika.

U svojim prigodnim govorima današnji govornici uputili su i riječi zahvale sponzorima – tvrtkama EVN, VIP, Hypo Alpe Adria Bank i Content Company Stiria – što su prepoznali i potpomogli ovaj projekt, a oni su se na samom kraju današnje svečanosti i obratili prisutnima s nekoliko prigodnih riječi.

Za glazbeni dio ove svečanosti zaslužni su bili klapa Študija i Gudački kvartet Zadarskog komornog orkestra.