Objavljena knjiga Toponimija kornatskog otočja

Toponimija kornatskog otočja šesta je knjiga u biblioteci Onomastica Adriatica, u kojoj su do danas objavljene još monografije o otocima Pagu, Murteru, Vrgadi, Ugljanu i Pašmanu. U pripremi je i monografija o šibenskim otocima, kojom će se zaključiti toponomastičko predstavljanje zadarsko-šibenskog arhipelaga i Paga.
Toponimija kornatskog otočja najzahtjevnija je od svih monografija koje su do danas objavljene u izdanju Centra za jadranska onomastička istraživanja i Sveučilišta u Zadru. Istraživani prostor predstavlja najveću otočnu koncentraciju na Mediteranu, usto bez rezidentnog stanovništva u arhipelagu. U takvim okolnostima, sva su Kornatima susjedna naselja sudjelovala u konstituiranju suvremene toponimije. Jedna od onomastičkih posljedica takvoga stanja – kako u prošlosti (u arhivima i na zemljovidima), tako i u sadašnjosti – mnogo je različitih jezičnih rješenja (imena) za istu geografsku stvarnost. I ova je knjiga dovršena u suradnji s ekspertima iz povijesti, arheologije, geografije i povijesti umjetnosti. Ovakvim pristupom dosljedno se provodi pluridisciplinarni pristup onomastičkim činjenicama, što je od odlučujuće važnosti za njihovo razumijevanje i pouzdanu interpretaciju.

Knjigu Toponimija kornatskog otočja možete kupiti u Sveučilišnoj knjižari „Citadela“ po cijeni od 250,00 kuna. Studenti i zaposlenici Sveučilišta u Zadru ostvaruju popust na kupnju.