Centar za projekte, znanost i transfer tehnologija

Rekonstrukcija zgrade u Ul. Šime Vitasovića 1 u Zadru

NAZIV PROJEKTA: Sveučilišna znanstveno-nastavna infrastruktura za 21. stoljeće
REFERENTNA OZNAKA: KK.06.2.2.13.0001
POZIV: Otvoreni poziv na dostavu projektnih: „Revitalizacija brownfield lokacija Urbanog područja Zadar“; Referentna oznaka poziva: KK.06.2.2.13
FOND: Europski fond za regionalni razvoj (EFRR)
OPERATIVNI PROGRAM: Kokurentnost i kohezija 2014. - 2020.
UKUPNA ODOBRENA VRIJEDNOST PROJEKTA: 34.348.000,00 HRK
PRORAČUN ZA SVEUČILIŠTE U ZADRU: 8.348.000,00 HRK
INTENZITET POTPORE: 75 %
ULOGA NA PROJEKTU: Nositelj
SASTAVNICA: Centar za projekte, znanost i transfer tehnologija
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 1. lipnja 2020. – 1. rujna 2023.
TIP PROJEKTA: Infrastrukturni – rekonstrukcija i obnova objekta
STATUS PROJEKTA: Završen

KRATKI OPIS PROJEKTA: Projekt predstavlja revitalizaciju zgrade stare Tehničke škole (brownfield lokacija Urbanog područja Zadar) čime se rješava problem nedostatnih prostornih mogućnosti Sveučilišta u Zadru namijenjenih visokom obrazovanju i znanstveno-istraživačkom radu. Zgrada je izgrađena 1909. za potrebe srednjoškolskog strukovnog obrazovanja za obrte i zanate. Nalazi se u povijesnoj gradskoj jezgri, u neposrednoj blizini Starog kampusa Sveučilišta u Zadru. Do 2005. godine koristile su je Strukovna škola i Tehnička škola u Zadru, kada su preselile u novoizgrađeni objekt, te se predmetna zgrada od tada ne koristi.

Sveučilište ovim projektom ostvaruje mogućnost rasterećenja zgrade Stari kampus na rivi u kojoj je smješten najveći broj studijskih odjela humanističkih i društvenih znanosti koji nemaju zadovoljene prostorne uvjete definirane Bolonjskim sporazumom zbog čega se nastava odvija i u drugim objektima na raznim lokacijama u gradu što otežava studentima pravovremeno pohađanje različitih studijskih grupa i predmeta. Urbanističkim planom uređenja prostora zahvata određena je namjena, način izgradnje i korištenje prostora koji obuhvaća dio koji se nalazi u središnjem dijelu grada Zadra, što u konkretnom slučaju znači da je potrebno izvršiti rekonstrukciju, sanaciju i opremanje dijela samostojećeg objekta sukladno Zakonu o gradnji te Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

CILJEVI PROJEKTA: Projekt će doprinijeti povećanju kapaciteta Sveučilišta u Zadru, čime se eliminiraju ograničenja za kvalitetan znanstveno istraživački rad i visoko obrazovanje. Prema trenutnom planu Sveučilišta, u obnovljenu zgradu stare tehničke škole preselit će odjeli za psihologiju, sociologiju, lingvistiku te etnologiju i antropologiju. Ostvarenje projekta neposredno pridonosi strateškim ciljevima Strategije razvoja Urbanog područja Zadar 2014. -2020. - Razvoju ljudskih potencijala i visoke kvalitete društvenih sadržaja i usluga, Prioritet „Razvoj odgojno-obrazovne infrastrukture i usluga“, Mjera „Izgradnja, obnova i opremanje odgojno-obrazovnih ustanova“, kao i Održivom gospodarenju prostornim resursima uz poboljšanu kvalitetu urbanog okoliša, Prioritet „Poboljšanje kvalitete urbanog okoliša, te proaktivno djelovanje u slučaju prirodnih i antropogenih rizika“, Mjera „Aktiviranje brownfield područja“.

Više o projektu možete saznati ovdje: