LIFE21-ENV-IT-LIFE MICROFIGHTER - Innovative Zeo-Biopesticides, based on useful microorganisms, for eliminating the use of copper-based pesticides
NAZIV PROJEKTA: LIFE21-ENV-IT-LIFE MICROFIGHTER - Innovative Zeo-Biopesticides, based on useful microorganisms, for eliminating the use of copper-based pesticides
OPERATIVNI PROGRAM: LIFE 2021. - 2027.
BROJ PROJEKTA: 101074218 — LIFE21-ENV-IT-LIFE MICROFIGHTER
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 2.178.541,40 €
PRORAČUN ZA SVEUČILIŠTE U ZADRU: 238.610,00 €
ULOGA NA PROJEKTU: Partner
SASTAVNICA: Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 1. kolovoza 2022. – 31. siječnja 2026.
TIP PROJEKTA: Znanstveni
Projekt LIFE MICROFIGHTER zamišljen je kako bi se na otvorenom terenu pokazala učinkovitost novog proizvoda i praksa koja će smanjiti/zamijeniti pesticide na bazi bakra za obranu od patoge s nivanti od grožđa, rajčice i masline (peronospora, bakterijska pjegavost, rak masline i paunovo oko) usjevi u Italiji, Hrvatskoj i Španjolskoj.
OPĆI CILJEVI PROJEKTA SU:
1. Demonstrirati učinkovitost novog prirodnog i ekološki održivog Zeo-Biopesticida, talijanskog sastava prirodni K-chabazitni zeoliti i specifični mBCA (Pseudomonas sp. DLS65) kao alternativa proizvodima na bazi bakra za suzbijanje najugroženijih bolesti vinove loze, rajčice i masline (peronospora, bakterijska pjegavost, rak masline i paunovo oko) u IPM i organskim farmama u Italiji, Hrvatskoj i Španjolskoj.
2. Smanjiti unos bakra u poljoprivredna tla s prosječnih 4 kg/ha/godišnje na prosječno 2 kg/ha/godišnje bez utjecaja na prinose i kvalitetu hrane; također će se ispitati potpuna supstitucija bakra novim Zeo-Biopesticideom i ocijenjeno, u perspektivi zabrane agrokemikalija na bazi bakra.
3. Pokazati da će uzgoj s novim Zeo-biopesticidom smanjiti količinu bakra nakupljenog u gornji sloj tla od najmanje 0,7 ppm svake godine eksperimentalnog uzgoja i povećanje bioraznolikosti tla.
4. Promovirati, poticati i podržavati korištenje inovativnog Zeo-Biopesticida i strategija uzgoja testiranih u projekt kao alternativa bakru za uzgoj vinove loze, rajčice i maslina, zahvaljujući kapilarnoj diseminaciji rezultate za sve najrelevantnije dionike, posebno za poljoprivrednike i kreatore politike. Oni će biti upoznati rizika i ekoloških problema povezanih s bakrenim pesticidima i zeo-biopesticidima kao izvedivom alternativom, što dovodi do manjeg utjecaja na okoliš i bolje učinkovitosti suzbijanja štetočina.
5. Provođenje kampanje praćenja, LCA i poslovnog plana.
AKTIVNOSTI PROJEKTA SU:
WP1 – Upravljanje i koordinacija projekta
WP2 – Osnovna definicija pokusnih farmi i agronomije praksi
WP3 – Demonstracija učinkovitosti inovativnog zeo-biopesticida (zbp) na talijanskim farmama
WP4 – Demonstracija učinkovitosti inovativnog zeo-biopesticida (zbp) na španjolskim farmama
WP5 – Demonstracija učinkovitosti inovativnog Zeo-Biopesticida (ZBp) u hrvatskim farmama
WP6 – Praćenje utjecaja na okoliš, bioraznolikosti tla i ostataka bakra
WP7 – Društveno-ekonomski učinak i praćenje KPI-ja na talijanskom, španjolskom i Hrvatske farme
WP8 – Održivost, replikacija i iskorištavanje rezultata projekta
WP9 – Širenje, komunikacija i umrežavanje s drugim životnim projektima
NOSITELJ PROJEKTA: CO & SO (Italija)
PARTNERI: ASTRA Innovazione e Sviluppo, Consorzio Agrario di Ravenna, Cooperatives Agro-alimentaries (Valencia), CACV (Valencia), Consiglio Nazionale delle Ricerche, Sveučilište u Ferrari, Sveučilište Modena i Reggio Emilia, Symbiagro SRL, Sveučilište u Zadru
Kontakt podatci za Sveučilište u Zadru: tkos@unizd.hr
Kontakt podatci za nositelja projekta: europa@coeso.org
Financirano od strane Europske unije. Međutim, izraženi stavovi i mišljenja pripadaju samo autoru(ima) i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili CINEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.