Department of Italian Studies

Sudjelovanje Odjela za talijanistiku na ovogodišnjem Festivalu znanosti

U okviru ovogodišnjeg Festivala znanosti (od 8. do 13. travnja 2019.) studenti Odjela za talijanistiku predstavili su se tematskim jedinicama vezanim za boje pod koordinacijom više lektorice Danijele Berišić Antić, prof. u vrtiću Grigor Vitez, OŠ Šimuna Kožičića Benje, Gimnaziji Vladimira Nazora i na samom Odjelu za talijanistiku. Primjenom četiriju jezičnih vještina i putem frontalnog i interaktivnog oblika nastave upoznali su učenike, ali i studente s vrlo zanimljivom tematikom i potaknuli njihov interes i ljubav za daljnje učenje ovog jezika. Nastavne jedinice izvođene su na sljedeći način:

1. DJEČJI VRTIĆ GRIGOR VITEZ u dvije predškolske skupine djece:
- (grupa A) : „Impara i colori con gli amici pescolini“ (nastavnu jedinicu u trajanju od 45 min. izvodile su 4 studentice: Ana Roso, Ivana Šeparović, Ines Nadračić, Nikolina Matkovac);
-(grupa B): „I colori della frutta“ (nastavnu jedinicu u trajanju od 45 min. izvodile su studentice 2 Jelena Marinović, Ema Zeman);
2. OŠ ŠIMUNA KOŽIČIĆA BENJE, izvođenje nastavne jedinice „DI CHE COLORE È…?“ u trećem razredu (nastavnu jedinicu u trajanju od 45 min. izvodila su 4 studenta: Maja Žunić, Matea Mihaljević, Bruno Beara i Lucija Dundović);
3. GIMNAZIJA VLADIMIRA NAZORA, izvođenje nastavne jedinice „MODI DI DIRE CON I COLORI“ (nastavnu jedinicu izvele su 2 studentice. Anette Klarić i Nina Krulčić);
4. SVEUČILIŠTE U ZADRU, ODJEL ZA TALIJANISTIKU, izvođenje nastavne jedinice „NOMI DEI COLORI NELLA FRASEOLOGIA CROATA ED ITALIANA“ (nastavnu jedinicu izvele su 2 studentice: Dora Gavran i Lorena Marnika).

Studenti prve godine preddiplomskog studija Odjela za talijanistiku pod vodstvom lektorice Kristine Jordan, mag. philol. ital., su u petak, 12. travnja 2019. posjetili dječji vrtić Golubica i održali radionicu pod naslovom „Un mondo pieno di colori“. Studenti su djecu poučili bojama na talijanskom jeziku uz boje voća, i to kroz govorne, likovne i glazbene aktivnosti. Djeca su tako imala svoj prvi doticaj s talijanskim jezikom, a studenti prvo iskustvo poučavanja. Studentice Domenika Palić, Klara Kljenak i Ivona Drinković izvele su radionicu u grupi „Leptirići“, a studenti Boris Abramović, Ivona Vranković, i Luce Ursić u grupi „Golubići“.

Doc. dr. sc. Ana Bukvić održala je radionicu "Il gioco dei colori" 10. travnja 2019. u Dječjem vrtiću Zvončić u Poličniku.

Studentice Odjela za talijanistiku Franceska Ana Nazor i Bruna Grubišić sudjelovale su u višejezičnoj radionici pod nazivom „Wir знаем boje in plusieurs lingue extranjeras“ zajedno sa studentima s pet filologija. Pripremali su ih nastavnici Dino Dumančić, Andrea Knežević, Rea Lujić, Nikolina Miletić, Maja Pivčević, Loreta Šimunić i Petra Špadić te su na taj način promicali višejezičnost u osnovnoj skoli Petra Preradovića i u gimnaziji Vladimira Nazora.