Odjel za nastavničke studije u Gospiću

PREVENCIJA NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA

Već osmu akademsku i školsku godinu u gradu Gospiću traje "partnerstvo" između visokog i srednjeg školstva. Naime, toliko dugo se provodi program "Prevencija nasilja u mladenačkim vezama" Odjela za nastavničke studije Sveučilišta u Zadru u suradnji s dvije srednje škole u Gospiću: Gimnazijom Gospić i Strukovnom školom u Gospiću. Program se provodi pod mentorstvom doc. dr. sc. Anele Nikčević-Milković koja priprema studente 3. i 4. godine za vođenje preventivnih radionica u 3. razredima ovih dviju škola. Program se provodi u okviru kolegija Psihologija obitelji i roditeljstva jer je cilj programa prevenirati nasilje u bliskim vezama, partnerskim sada u mladosti, a kasnije bračnim, obiteljskim. Mentorica studente priprema za vođenje radionica koje oni potom kao voditelji provode u razredima s učenicima. Radionice su pripremljene za 11., 12. i 18. svibnja od 8:00 do 10:00 sati. Radionice se provode interaktivno, suvremenim metodama i oblicima rada što je učenicima vrlo zanimljivo. Studenti kao voditelji razvojno su bliži učenicima tako da je učinak rada u radionicama godinama visok. Cilj programa je da mladi ljudi uspješnije prepoznaju često suptilne oblike nasilja i pritisaka u svojim bliskim vezama, da manje pristaju na ponašanja partnera koja im ne odgovaraju, da bolje prepoznaju vlastita ponašanja koja ugrožavaju druge, te da usvajaju norme da je u redu potražiti pomoć kad se osoba nalazi u nasilnoj vezi. Ni pod kojim uvjetima u bliskim odnosima nasilje nije prihvatljivo i za njega nema opravdanja.
     Projekt diljem Hrvatske provodi Društvo za psihološku pomoć
od 2009. godine u suradnji s organizacijom Movisie iz Utrechta i financijsku podršku MATRA programa Ministarstva vanjskih poslova Nizozemske i Grada Zagreba. Program je rađen u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i usklađen je s ciljevima i sadržajem Nacionalnih strategija protiv nasilja u obitelji Vlade RH  i Nacionalnog programa za mlade.