Odjel za nastavničke studije u Gospiću

ODRŽANO PREDAVANJE

Povodom obilježavanja 167. obljetnice rođenja Nikole Tesle 10. srpnja 2023. u Memorijalnom centru „Nikola Tesla“  u Smiljanu održan je Okrugli stol „Tesla-čovjek ljudskih osobina“. Na okruglom stolu izv. prof. dr. sc. Anela Nikčević Milković s našeg Odjela održala je izlaganje pod naslovom „Što je ovisnost i kakve vrste ovisnosti poznajemo“. Osim objašnjenja terminologije vezane za ovisnost, u izlaganju je naglašeno da se u Republici Hrvatskoj posljednjih godina značajno povećao broj ovisnosti o igrama na sreću, kocki, internetu, video igricama, modernim tehnologijama, šopingu i dr. Predstavljen je priručnik „Rizični i zaštitni čimbenici poremećaja u ponašanju“ u kojem su stručnjaci grada Gospića psiholozi Nikčević-Milković, Božičević i Manestar sustavno jedanaest godina provodili istraživanja kako bi rasvijetlili stanje problema s ovisnostima među mladima u Ličko-senjskoj županiji te potakli preventivne i interventne aktivnosti. Također su prikazane fotografije aktivnosti studenata našeg Odjela koji svake akademske godine u okviru kolegija iz psihologije pripreme određeni broj preventivnih radionica s učenicima osnovnih i srednjih škola u Gospiću i okolici u cilju suzbijanja nasilja, poboljšanja komunikacije i sprječavanja ovisnosti, koje su uvijek ocijenjene kao vrlo kvalitetne i korisne.