Odjel za nastavničke studije u Gospiću

FESTIVAL ZNANOSTI - Evolucijska psihologija: nova znanost o umu

U okviru Festivala znanosti na temu "Priroda i društvo" 27. travnja 2023. u 19 sati u Samostalnoj narodnoj knjižnici Gospić održano je predavanje pod naslovom "Evolucijska psihologija: nova znanost o umu" te glazbeni nastup studenata Odjela za nastavničke studije u Gospiću.

Predavanje su održale izv. prof. dr. sc. Anela Nikčević-Milković i Emma Majerić, studentica 3. godine, a glazbeni nastup Dora Kabalin, studentica 4. godine i Karlo Mladić, student 3. godine pod mentorstvom doc. dr. sc. Ines Cvitković Kalanjoš.

Evolucijska znanost interdisciplinarno je područje kojim se bavi biologija, psihologija, antropologija, demografija, a evolucijska psihologija nastoji objasniti što je preostalo u ljudskom ponašanju tijekom evolucije, odnosno što nam je ostalo zapisano u genima te nas direktno i indirektno pokreće u obliku adaptivnih ponašanja.

U predavanju su objašnjene tri teme:

- izbor spolnog partnera i konflikt među spolovima

- izazovi roditeljstva i srodstva

- problemi života u grupi

Osim građana grada Gospića, studenata i nastavnika Odjela za nastavničke studije drago nam je da je u publici bilo i puno gimnazijalaca koji su čuli kako se ovakve teme interdisciplinarno proučavaju te su naučili nešto o udvaranju, ljubavi, izboru partnera, brizi o potomstvu, roditeljstvu, ali i ratovanju, agresiji, ugledu i statusu u grupi.