Odjel za nastavničke studije u Gospiću

FESTIVAL ZNANOSTI 2024. - „Pametno s ChatGPT-em“

U okviru ovogodišnje teme (Inteligencija), studentice druge godine - Lucija Kolarec, Kaja Krčelić i Karla Savatović, vođene uputama mentorice izv. prof. dr. sc. Katice Balenović, osmislile su predavanje i radionicu na temu „Pametno s ChatGPT-em“.

U svijetu digitalnog društva, razvoj naprednih tehnologija poput umjetne inteligencije (engl. AI) najbolje se ogleda kroz generativnu tehnologiju za stvaranje teksta (npr. ChatGPT, Bard/Gemini i drugi), koja u svojim odgovorima na različite upite reproducira ljudima svojstvene jezične i kognitivne vještine.

Cilj je predavanja i radionice bio potaknuti učenike i studente na kritičko promišljanje o korištenju ove tehnologije.

Studentice su prethodnim timskim radom istražile mogućnosti korištenja velikih jezičnih modela (engl. large language models) kao alata za učenje stranog jezika imajući na umu da je stvarna (živa) interakcija u razrednom okruženju ključna za učenje jezika.