Odjel za talijanistiku

Posljednji pozdrav akademiku Goranu Filipiju, prof. u miru Sveučilišta u Puli

Akademik Goran Filipi, prof. u miru Sveučilišta u Puli, rođen je u Zadru 1954. godine, a odrastao u Izoli. Diplomirao je talijanski jezik i književnost i engleski jezik i književnost u Zadru da bi se 1985. godine zaposlio na talijanistici Filozofskog fakulteta u Puli i tamo ostao do kraja života. Bio je mentor više doktorskih radova asistentima i stručnim suradnicima Odjela za talijanistiku u Zadru. Istraživao je romanske idiome u Hrvatskoj i romansko-slavenske jezične dodire, posebno u Istri i Dalmaciji. Nesebično je prenosio znanja na sljedeće generacije, entuzijast i vrsni znanstvenik do samog kraja.

Osim izuzetnog znanstvenog doprinosa (lingvističkih atlasa na području Istre) i neizmjernog broja važnih znanstvenih radova i monografija, bit će zapamćen po svojoj poeziji i jedinstvenim zbirkama pjesama.

Iskrena sućut obitelji i bliskim prijateljima.