Department of Sociology
Postsocijalizam: hibridnost, kontinuitet i promjena

Postsocijalizam: hibridnost, kontinuitet i promjena

Na konferenciji Post-socialism: Hybridity, Continuity and Change („Postsocijalizam: hibridnost, kontinuitet i promjena“) održanoj u Novom Sadu 25. i 26. lipnja 2016., u organizaciji Centra za empirijske studije kulture jugoistočne Evrope (CESK) i Sveučilišta u Zürichu, nastupilo je priopćenjima više članova/ica Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.

Mr. sc. Mirko Petrić održao je priopćenje pod naslovom Hybridity of Social Structure in SEE Societies: From Occupational to Existential Class („Hibridnost društvene strukture u društvima jugoistočne Europe“) u suautorstvu s Predragom Cvetičaninom (Sveučilište u Nišu), Ingom Tomić-Koludrović (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Split) i Adrianom Leguina Ruzzijem (Sveučilište u Manchesteru).

Ivan Puzek, mag. soc., održao je priopćenje pod naslovom The Effects of the Economic Crisis on Values and Attitudes in Southeast Europe: Erosion of Trust, Retraditionalization and the Decline of Public Good Morality („Učinci ekonomske krize na vrijednosti i stavove u jugoistočnoj Europi“: erozija povjerenja, retradicionalizicija i opadanje dobrog javnog morala“), u suautorstvu s Miranom Lavričem (Sveučilište u Mariboru), Danijelom Gavrilović (Sveučilište u Nišu) i Rudijem Klanjšekom (Sveučilište u Mariboru).

Dr. sc. Željka Zdravković i mr. sc. Mirko Petrić, u suautorstvu s Ingom Tomić-Koludrović (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Split) održali su priopćenje s naslovom Individual Lifestyle Consumption and Household Capitals in Four South-East European Coun­tries in the Times of Crisis („Individualna životnostilska potrošnja i kapitali kućanstava u četiri zemlje jugoistočne Europe u vremenu krize“).

Navedena priopćenja izrađena su na temelju empirijske građe prikupljene radom na projektu Life-Strategies and Survival Strategies of Households and Individuals in South-East European Societies in the Times of Crisis, koji financira Švicarska nacionalna znanstvena zaklada u okviru programa SCOPES (152626).

U okviru prezentacije građe prikupljene istim projektom priopćenjem je nastupio i doktorski student Međunarodnog združenog studija Sociologije regionalnog i lokalnog razvoja Sveučilišta u Zadru i Sveučilišta u Teramu, Augustin Derado, mag. soc., koji je u suautorstvu s Nemanjom Krstićem (Sveučilište u Nišu) izlagao na temu Small Farmers in Post-socialist Serbia and Croatia – A Qualitative Analysis of Life-strategies in 10 Agricultural Households („Mali poljoprivednici u postsocijalističkoj Srbiji i Hrvatskoj: kvalitativna analiza životnih strategija u 10 poljoprivrednih kućanstava“).

Dr. sc. Krešimir Krolo, dr. sc. Sven Marcelić i dr. sc. Željka Tonković, u programu konferencije održali su priopćenje pod naslovom Cultural Lifestyles and Values of Urban Youth in Adriatic Croatia („Kulturni životni stilovi i vrijednosti urbanih mladih u jadranskoj Hrvatskoj“), kojim su predstavili rezultate svog nedavno provedenog istraživanja na tu temu.

Program konferencije možete vidjeti ovdje, a knjigu sažetaka ovdje.
Pročitaj više
Postsocijalizam: hibridnost, kontinuitet i promjena
Znanjem do društvene dobrobiti - obrazovanje mladih o rodnoj ravnopravnosti

Znanjem do društvene dobrobiti - obrazovanje mladih o rodnoj ravnopravnosti

Doc. dr. sc. Valerija Barada vodila je istraživanje zastupljenosti ženskih i rodnih sadržaja na odabranim visokoškolskim institucijama Sveučilišta u Zagrebu, a koje je dio projekta "Znanjem do društvene dobrobiti - obrazovanje mladih o rodnoj ravnopravnosti", koji se izvodi uz financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Projekt vodi Centar za ženske studije iz Zagreba. U ponedjeljak, 14. lipnja 2016. godine održana je javna tribina na kojoj su prezentirani rezultati istraživanja.

Više na:

http://www.zenstud.hr/mapiranje-zenskihrodnih-tema-u-kurikulumima-sveucilisnih-predmeta-na-institucijama-viisokog-obrazovanja/
Pročitaj više
Znanjem do društvene dobrobiti - obrazovanje mladih o rodnoj ravnopravnosti
Objavljena knjiga

Objavljena knjiga

Doc. dr. sc. Valerija Barada je u suatorstvu s dr. sc. Jakom Primorac i dr. sc. Edgarom Buršićem, objavila knjigu"Osvajanje prostora rada. Uvjeti rada organizacija civilnog društva na području suvremene kulture i umjetnosti", u izdanju Zaklade „Kultura nova“. Knjiga donosi rezultate dvogodišnjeg istraživanja o uvjetima rada u organizacijama civilnog društva na području suvremene kulture i umjetnosti u Hrvatskoj, detaljno analizirajući kvantitativne i kvalitativne podatke koji daju bogat uvid u kontekst, prirodu i načine rada u sektoru.

Informacija o knjizi dostupna je na poveznici: http://kulturanova.hr/zaklada/publikacije/osvajanje-prostora-rada.

Online izdanje knjige dostupno je na poveznici: http://kulturanova.hr/file/ckeDocument/files/Osvajanje_prostora_rada.pdf
Pročitaj više
Objavljena knjiga
Javna sociologija - „Kulturne potrebe mladih u gradovima na jadranskoj obali“

Javna sociologija - „Kulturne potrebe mladih u gradovima na jadranskoj obali“

U ponedjeljak 6. lipnja 2016. godine s početkom u 17 sati u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar dr. sc. Krešimir Krolo, dr. sc. Sven Marcelić i dr. sc. Željka Tonković s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru održat će javno predavanje pod naslovom „Kulturne potrebe mladih u gradovima na jadranskoj obali“. Predavanje se održava u sklopu ciklusa „Javna sociologija“ u organizaciji Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.
Pročitaj više
Javna sociologija - „Kulturne potrebe mladih u gradovima na jadranskoj obali“
Rad žena: vrijednost ili višak na tržištu rada

Rad žena: vrijednost ili višak na tržištu rada

Doc. dr. sc. Valerija Barada održala je 19. svibnja 2016. javno predavanje s raspravom na temu „Rad žena: vrijednost ili višak na tržištu rada“. Predavanje je održano u „Info zoni“ u Splitu, u okviru ciklusa „Mala škola sociologije“, koji organizira udruga „Imaginacija“ - splitsko društvo sociologa.

Poveznice na obavijesti o predavanju:

http://infozona.hr/kalendar/48258

http://studentski.hr/vijesti/hrvatska/otkrijte-zasto-je-rad-zena-slozeni-drustveni-fenomen
Pročitaj više
Rad žena: vrijednost ili višak na tržištu rada
Resisting  the future? Facing nostalgia of the past

Resisting the future? Facing nostalgia of the past

Prof.dr.sc. Biljana Kašić je u okviru međunarodnog poslijediplomskog seminara naziva “Reclaiming the Future. Feminist Engagements for the 21th Century“ 17. svibnja 2016. godine održala izlaganje “Resisting the future? Facing nostalgia of the past“. Seminar se već deseti put održava na Interuniverzitetskom centru (IUC) u Dubrovniku pod krovnim nazivom Feminisms in a Transnational Perspective, a ove godine okupio je 20-ak sudionica iz dvanaest država.
Pročitaj više
Resisting the future? Facing nostalgia of the past
Okrugli stol „(Nezavisni) mediji i kultura na udaru“

Okrugli stol „(Nezavisni) mediji i kultura na udaru“

Klub studenata i studentica sociologije – Antifjaka, organizira okrugli stol „(Nezavisni) mediji i kultura na udaru“ koji će se održati 20.svibnja 2016. godine u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Zadar s početkom u 17 sati.

Nedavni događaji u području medija i kulture, kako nezavisnih tako i institucionalnih, ukazuju kako izmjenom političke vlasti mediji, kulturna i civilna scena (ponovno) postaju mjestom političkih prijepora, cenzure i strukturnog onemogućavanja rada. Samo neki od problematičnih događaja su: medijske cenzure u vidu uredničkih intervencija i otpuštanja novinarki/novinara koje kritički izvještavaju, raspuštanje Vijeća za neprofitne medije, poništavanje natječaja za upravni odbor Zaklade Kultura nova, netransparentno upravljanje HRT-om, selektivno dijeljenje proračunskih sredstava ili njihovo ukidanje po ideološkoj osnovi i kontinuirani medijski istupi kojima se kao legitimne uspostavljaju isključivo trenutno dominantne političke pozicije.

KSS Antifjaka stoga i ovim projektom želi nastaviti svoj niz problematiziranja aktualnih društvenih pitanja koje smatramo bitnim i nedovoljno zastupljenim u akademskom i u javnom diskursu. S obzirom da javne rasprave o trenutnoj situaciji u prostorima medija i kulture izostaju u zadarskom studentskom javnom životu, na ovaj način želimo potaknuti takvu raspravu koja se ujedno tiče i svih građanki/građana.

Neka od pitanja koja želimo otvoriti ovim okruglim stolom su:

Radi li se samo o tipičnim posljedicama uobičajenih izmjena političkih opcija ili je riječ o širem radikalnom konzervativnom zaokretu?
Postoje li razlike u konzervativnim politikama prema institucionalnim i nezavisnim medijima i kulturi?
Možemo li opravdano nazvati pojedine medije nezavisnima i što ta pozicija označava?
Koje su uloge kritičkog i slobodnog novinarastva u demokratskom društvu ?
Koju ulogu državno financiranje ima u nezavisnosti medija i kulture?
Kakvo je stanje na nezavisnoj/novonastajućoj kulturnoj sceni?
Kako djelovanje vladinih tijela i politički javni istupi utječu na oblikovanje javnog mišljenja o važnosti slobode medija i djelovanja u području kulture?
Koji su kriteriji i kakve su procedure selekcije različito grupiranih medijskih portala, novina te kulturnih društava i udruga u državnom financiranju?
Kakve se promjene događaju na medijskoj i kulturnoj sceni danas te kakve su one odnosu na prethodna društvena i politička razdoblja?
Odgovore na ova i pitanja publike nastojat će nam ponuditi sudionici okruglog stola:

Saša Leković (Hrvatsko novinarsko društvo)

Srđan Dvornik (aktivist i nekadašnji član Hrvatskog Helsinškog odbora)

Davor Mišković (Savez udruga „Clubture“, Drugo more)

Hajrudin Hromadžić (Filozofski fakultet u Rijeci i Zagrebu)

Željka Tonković (Odjel za sociologiju, Sveučilište u Zadru)
Pročitaj više
Okrugli stol „(Nezavisni) mediji i kultura na udaru“
Religion and non-religion in contemporary societies

Religion and non-religion in contemporary societies

U sklopu proslave četrdesete godišnjice, od 21. do 23. travnja 2016., održana je i međunarodna znanstvena konferencija "Religion and non-religion in contemporary societies. Theoretical, empirical and methodological challenges for research in Central and Eastern Europe and beyond" , u organizaciji Međunarodnog udruženja sociologije religije Srednje i Istočne Europe (ISORECEA) i Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, na kojoj su sudjelovali brojni domaći i strani znanstvenici.

Galeriju slika možete pogledati ovdje.
Pročitaj više
Religion and non-religion in contemporary societies
First4142434446484950Last

Content