Odjel za povijest

Obavijesti

Novo sveučilišno izdanje - Šoštarić, Valentina "Dubrovački poklisari: u potrazi za novim teritorijima"!

Objavljena je knjiga "Dubrovački poklisari: u potrazi za novim teritorijima" doc. dr. sc. Valentine Šoštarić, profesorice Odjela za povijest.

Knjiga je posvećena analizi dubrovačke diplomatske prakse od kraja 14. do sredine 15. stoljeća. U središte analize stavljen je lik dubrovačkog poklisara koji se prometnuo u glavnog “junaka priče”, no ona obuhvaća i veliki broj drugih aktera s kojima je dolazio u interakciju, a koji su se često nalazili na marginama historiografskog interesa. Istraživanje u središte pozornosti stavlja diplomatski process stjecanja novih teoritorija, koji prate naznačena pitanja i problem, tematski i metodološki otvara nove mogućnosti analize i interpretacije diplomatske službe. Monografija je usmjerena na analizu specifičnih problema u sferi diplomatske interakcije, realizirane s ciljem ostvarenja teritorijalnih akvizicija, čime je moguća detekcija promjena dubrovačke diplomatske prakse na izmaku kasnog srednjeg vijeka.