Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Trodnevni program radne skupine Europske komisije ( Education&Training 2020) na temu “Školske politike - Upravljanje inicijalnim obrazovanjem nastavnika“, a u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, održava se u Zadru (22. – 25. rujna 2014.).
Radnu skupinu čine stručnjaci iz područja obrazovanja iz 12 europskih zemalja (Belgija, Cipar, Danska, Francuska, Hrvatska, Irska, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Malta, Španjolska, Švedska).
Dio programa realiziran je na Sveučilištu u Zadru 23. rujna. Rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić izrazio je zadovoljstvo što je Zadar izabran za mjesto rada, a Sveučilište u Zadru kao dobar primjer visokoškolskog obrazovanja nastavnika.
Sudionike Radne skupine svečano je pozdravio ministar obrazovanja, znanosti i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar koji je istaknuo važnost obrazovanja kao temelj budućnosti svakog čovjeka te ključna odrednica svakog čovjeka i svakog obrazovnog sustava.
Prijedlog Strategije obrazovanja RH predstavio je dr. sc. Boris Jokić (Institut za društvena istraživanja, Zagreb). Prikazao je rezultate istraživanja različitih segmenata obrazovnog sustava u Hrvatskoj na kojima valja temeljiti obrazovne promjene.
Prof. dr. sc. Dijana Vican je kao dugogodišnja voditeljica obrazovanja nastavnika na Sveučilištu u Zadru predstavila osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika i kvalitativna unaprjeđenja inicijalnog obrazovanja nastavnika na primjeru integriranog sveučilišta u Hrvatskoj.

Fotogalerija
Pročitaj više
Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika
Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Dvjestota obljetnica tiskanja Starčevićevih gramatika: ''Nova ricsoslo¬vica iliricska'' i ''Nova ricsoslovica iliricsko-francezka'' bila je neposrednim povodom organiziranju dvodnevnog znanstvenog skupa Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću, održanom 7. i 8. prosinca 2012. godine u Gospiću, na Odjelu za na¬stavničke studije Sveučilišta u Zadru. Kao rezultet održanog skupa objavljen je Zbornik radova koji bi trebao postati poticajan izvor svakom budućem istraživačkom radu o Starčeviću.
Svi radovi objavljeni u Zborniku predstavljaju značajan prinos u pokušaju redefiniranja povijesnog položaja Šime Starčevića, osvjetljujući spoznaju o važ¬nosti njegove jezikoslovne, religiozno-prosvjetiteljske, književne, političke i kul¬turne djelatnosti. Polazeći od navedenih područja Starčevićeva djelovanja, radovi propituju njegova jezična, prije svega slovopisna, akcentološka, potom grama¬tička, dijalektološka, standardološka pitanja kao i pitanje nacionalnog identiteta temeljenog na jeziku kao jednom od osnovnih odrednica identiteta uopće. Dio se radova bavi uočavanjem stilskih vrijednosti Starčevićevih djela, dio proučava njegov književni, religijski i prosvjetiteljski prinos onodobnim glasilima, uz nji¬hovu književno-povijesnu kontekstualizaciju i istraženu recepciju. Smješten u širi kulturološki obzor, značaj se Starčevićeve povijesne uloge osvjetljava i u kontekstu njegovih političkih stavova, svećeničkog djelovanja, crkvenih, kulturnih i onoma¬stičkih pitanja iz 19. stoljeća pridonoseći interdisciplinarnosti Zbornika. Većina se radova koristila izvornom arhivskom građom što mu daje dodatnu vrijednost.
Neprocjenjivo otkriće izloženo u Zborniku jest spomenuta jezikoslovna i vjersko-katehetska rukopisna ostavština Šime Starčevića pronađena u ''Arhivu Hr¬vatske provincije Družbe Isusove'' u Zagrebu, u čijoj se građi analizira njen prosvje¬titeljsko-didaktički karakter te otkriva jezikoslovna vrijednost.
Određivanje pripadajućeg povije¬snog značaja Šime Starčevića u hrvatskoj kulturnoj baštini iznimna je nacional¬na vrijednost, čemu su pridonijeli svi radovi objavljeni u Zborniku koji bi trebao steći zasluženo mjesto u hrvatskoj znanosti i pro¬naći put do široke kulturne javnosti.

Zbornik Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću se može kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 120,00 kuna.
Pročitaj više
Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''
Predavanje ''Otvorena znanost-sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji''

Predavanje ''Otvorena znanost-sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji''

Sveučilišna knjižnica i Knjižnica Instituta Ruđer Bošković pozivaju na predavanje ''Otvorena znanost- sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji'' koje će se držati u srijedu,1.listopada 2014., od 11 do 16 sati u zgradi Rektorata u dvorani PDS-a (Mihovila Pavlinovića bb, II.kat).

Predavanje je namijenjeno znanstvenicima, kreatorima znanstvene politike, urednicima znanstvenih časopisa, mladim istraživačima i studentima. Riječ je o tri bloka predavanja na temu ''Uvod u otvoreni pristup i otvorenu znanstvenu komunikaciju''( predavač: dr.sc. Jadranka Stojanovski), ''Otvoreni pristup publikacijama'' (predavač: Bojan Macan) i ''Otvoreni pristup istraživačkim podacima'' ( predavač: Alen Vodopijevac).

Za sudjelovanje na predavanju potrebno se prijaviti na http://www.lib.irb.hr/edukacija/.

Više informacija o samim predavanjima nalazi se ovdje.
Pročitaj više
Predavanje ''Otvorena znanost-sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji''
Obrana sinopsisa disertacije

Obrana sinopsisa disertacije

U ponedjeljak 29. rujna 2014. godine u Rektoratu Sveučilišta u Zadru (M. Pavlinovića 1, II. kat, dvorana 2.3), s početkom u 13.00 sati, Iva KRTALIĆ MUIESAN javno brani sinopsis disertacije pod naslovom Promišljanje identiteta u suvremenoj Njemačkoj: medijski diskursi nacije i kulturne različitosti na primjeru WDR-a pred stručnim povjerenstvom u sastavu: izv. prof. dr. sc. Tomislav Pletenac, izv. prof. dr. sc. Senka Božić-Vrbančić i dr. sc. Sanja Đurin, znan. sur.
Pročitaj više
Obrana sinopsisa disertacije
Prvi coworking dan

Prvi coworking dan

Coin organizira prvi coworking dan koji će se održati u srijedu, 24. rujna 2014. godine u prostoru budućeg coworking centra, na adresi Put Murvice 14 u Zadru.

Coworking dan jedna je od aktivnosti projekta ''Coworking Zadar – suradnjom do inovacija'', koji je odobren za financiranje na natječaju za izgradnju male poslovne infrastrukture iz programa IPA IIIC, komponente Regionalna konkurentnost. Projekt je započeo 14. lipnja 2014. godine, provodit će se 18 mjeseci, a ukupna mu je vrijednost veća od 5,1 milijun kuna, uz 85% sufinanciranja iz fonda EU-a.

Projekt se bavi uspostavom coworking prostora i coworking zajednice u Zadru te promocijom coworking koncepta koji podrazumijeva poduzetništvo temeljeno na umrežavanju i obavljanju samostalne djelatnosti različitih profesionalaca u zajedničkom radnom prostoru. Upravo prvi zajednički coworking radni dan organiziran je s ciljem izgradnje i jačanja zadarske coworking zajednice.

Kao prvi u nizu sličnih događanja koja će biti organizirana tijekom provedbe projekta, coworking dan prilika je za simulaciju radnog dana u coworking prostoru, otvaranje mogućnosti za upoznavanje sudionika te poticanje na aktivno uključivanje u projekt.

Naime, okosnica coworking zajednice su ljudi, poduzetnici i nezavisni profesionalci (freelanceri), koji žele dijeliti radnu atmosferu, ideje, uvjerenja i resurse. U tom smislu, važnost prvog coworking dana je upravo predstavljanju coworking načina rada što većem broju potencijalnih sudionika i približavanju prostora u kojem će se uspostaviti coworking u Zadru.

Simulacija coworking radnog dana uključivat će dio prostora u kojem će svi zainteresirani moći raditi na svojim računalima te dio u kojem će se moći upoznavati i razmjenjivati ideje i kontakti. Osim toga, u toku dana bit će organizirana i radionica na temu razvoja coworking zajednice.

Dva zanimljiva gosta, uspješna poduzetnika, s prisutnima će podijeliti svoja coworking iskustva, svoje poslovne i životne priče te ih inspirirati za poduzetništvo.

Detalji i program nalaze se ovdje.
Pročitaj više
Prvi coworking dan
Međunarodni znanstveni skup ''Church Reforms and the Cult of Saints''

Međunarodni znanstveni skup ''Church Reforms and the Cult of Saints''

Otvorenje međunarodnog znanstvenog skupa ''Church Reforms and the Cult of Saints- Crkvene reforme i kult svetaca'' održat će se u srijedu, 17. rujna 2014. godine, u crkvi Sv. Dominika s početkom u 19 sati predavanjem prof. Daniela Bornsteina s Washington University in St. Louis na temu ''Saints of the Observent Reform- Sveci opservantske obnove''.
Skup ''Church Reforms and the Cult of Saints'' se održava u Zadru od 17. do 20. rujna 2014. u organizaciji Hrvatskog hagiografskog društva ''Hagiotheca'', Sveučilišta u Zadru, Centra za srednjovjekovne i ranovjekovne studije Sveučilišta Turku i udruge Hagiographica Septentrionalia pri Sveučilištu Tampere.

Više podataka o organizatorima, izlagačima i rasporedu izlaganja možete naći na web stranici skupa http://www.reformsaints.info/

Program skupa nalazi se ovdje.
Pročitaj više
Međunarodni znanstveni skup ''Church Reforms and the Cult of Saints''
1234