Održan okrugli stol: ''I ti to možeš!''

Dana 28. svibnja 2015. godine u 18:00 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru održao se studentski projekt Kontra krize u organizaciji studenata 1. godine diplomskog studija Poduzetništvo u kulturi i turizmu, Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru. U sklopu ovog projekta studenti su ugostili uspješne poslovne ljude koji su svojim radom pokazali kako kriza nije samo nepremostiva prepreka, već isto tako i prilika koju treba znati iskoristiti. Cilj projekta je prikazati sugrađanima i kolegama vedriju gospodarsku stranu Hrvatske kako bi ih motivirali te pobudili u njima poduzetnički duh. Nakon uspješne realizacije prethodnih okruglih stolova, studenti su stigli i do predzadnjega, četvrtoga okruglog stola pod naslovom: I Ti to možeš! koji su moderirale studentice Ivana Ivić i Blanka Zamberlin. Tematika četvrtog okruglog stola obuhvatila je poduzetničke pothvate u području Informatičke tehnologije koje su predstavili gostujući predavači: Marko Mišulić (vlasnik tvrtke Ascendo d.o.o. i realizator start-up projekta Rentlio), Ante Mandić (predsjednik Uprave softverske tvrtke IN2) i Lovro Valčić (stručnjak za informacijske tehnologije, profesor i vlasnik IT tvrtke Bruncin).

Vlasnik tvrtke Ascendo d.o.o., Marko Mišulić, predstavio je nastanak tvrtke kroz koju je razvio aplikaciju Rentlio, odnosno kompletan, brz i intuitivan sustav koji povećava efikasnost upravljanja malim objektima u turizmu. Napuštanje korporativne karijere i upuštanje u poduzetnički pothvat najbolji je potez koji je mogao napraviti, naglasio je okupljenima, dodajući, pri tom, da uspješnost poslovanja ovisi o kvaliteti proizvoda koja se stvara kroz feedback s trenutnim i potencijalnim klijentima. Osim toga, Mišulić je obratio pozornost na potrebu prilagođavanja tržištu, kontriranju negativnim predrasudama te poticanju kreativnosti i slobode prilikom realizacije projekata čime se pridonosi timskom radu unutar firme koji omogućava uspješnost razvoja poslovanja. Vizija kojom se vode usmjerena je ka stvaranju prepoznatljive, stručne, dinamične i male IT firme koja će pojačati svoju komunikaciju s inozemnim tržištem, zaključio je mladi poduzetnik Marko Mišulić.

Predsjednik Uprave softverske tvrtke IN2, Ante Mandić, predstavio je firmu koja sa zaposlenih cca 560 ljudi itekako kontrira krizi. Radi se o najvećoj hrvatskoj softverskoj grupaciji i jednoj od deset najvećih kompanija jugoistočne Europe. Tvrtka IN2 danas konkurira europskim i svjetskim IT gigantima, a osnovana je prije više od 20 godina na inicijativu Ante Mandića. Iako su prošireni u čak šest država regije, vizija poslovanja usmjerena je ka proširivanju na europsko tržište u sljedećih nekoliko godina. Budući da poslovanje takve firme zahtijeva suradnju javnog i privatnog sektora postoje mnogobrojne razlike te je još uvijek mnogo lakše surađivati s privatnim sektorom. Također, kao jedna od poteškoća s kojom se susreću odnosi se na ponudu stručnog kadra u informatičkoj industriji koja je manja u odnosu na potražnju, što je jednim dijelom, prouzrokovano odlaskom mladih, stručnih ljudi izvan zemlje. Koliko je kvalitetan i stručan kadar unutar firme IN2 dokazuju i edukacijski centri za obuku novih zaposlenika te poticanje na timski rad bez kojega firma ne bi bila toliko uspješna.

Okruglom stolu, posebnu notu, osigurao je vlasnik IT tvrtke Bruncin, Lovro Valčić, koji je s moderatoricama, predavačima i publikom komunicirao putem informatičke tehnologije. Zanimljiva je činjenica da je Lovro Valčić deset godina proveo na Geofizičkom Institutu Svečilišta na Aljasci gdje je stekao coworking iskustvo kroz djelovanje u prostoru koji je tamošnja lokalna zajednica osigurala studentima za testiranje velikih informacijskih sustava. Naglasio je da poticanje slobode kod zaposlenika izbjegavanjem fiksnog radnog vremena i omogućavanjem obavljanja posla ''od kuće'' nadvladava mnogobrojne poteškoće s kojima bi se, u suprotnom, mogao sresti u razvoju svoje firme. Naglasio je važnost cjeloživotnog učenja te poticanja suradnje s Coin COWORKING Zadar čime pridonosi uspješnosti djelovanja firme.

Gostujući predavači su se složili da poticanje kreativnosti i timskog rada kod svojih zaposlenika omogućava realizaciju projekata i postizanja uspješnih rezultata te su ukazali na sve veću zastupljenost žena u informacijskim tehnologijama koje značajno pridonose razvoju poslovanja IT firmi.

Četvrto događanje je, također, obilovalo interaktivnošću, ali i zanimanjem publike, što dokazuje i prisutnost iznajmljivača smještajnih kapaciteta u turizmu na području Zadarske županije koji su potakli raspravu na okruglom stolu svojim pitanjima i sugestijama. Sljedeće predavanje u sklopu studentskog projekta Kontra krize zakazano je za utorak, 2. lipnja 2015.