Odjel za arheologiju

Prof. dr. sc. dr. h. c. Ante Uglešić


E-mail: auglesic@unizd.hr

CroRIS: https://www.croris.hr/osobe/profil/12621

Google Znalac: https://scholar.google.hr/citations?user=2ZmFeW4AAAAJ&hl=hr 

Rođen je 18. ožujka 1964. u Velom Ratu (Dugi otok). Osnovnu školu pohađao je u rodnom mjestu i Solinama, a srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Zadru. Godine 1983. na Filozofskom fakultetu u Zadru stječe zvanje diplomiranog arheologa i profesora povijesti. Na Interuniverzitetskom centru za poslijediplomske studije Sveučilišta u Zagrebu, u Dubrovniku 1989. stječe titulu magistra znanosti, a 1997. titulu doktora znanosti na Filozofskom fakultetu u Zadru (tema: Nazočnost Istočnih Gota u jugoistočnoj Europi u svjetlu arheološke i povijesne izvorne građe).

Od 1989. godine stalno je zaposlen na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zadru, gdje na današnjem Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru u zvanju redovitog profesora u trajnom zvanju predaje na svim razinama studija arheologije (kolegiji: Uvod u srednjovjekovnu arheologiju, Arheologija Seobe naroda – odabrana poglavlja, Groblja i naselja ranog srednjeg vijeka, Arhitektura i skulptura ranog srednjeg vijeka.). Od 2000. također predaje na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru (Bosna i Hercegovina). U okviru CEEPUS programa bio je gostujući nastavnik na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani (Slovenija), a bio je angažiran i na doktorskom studiju Fakulteta za humanističke studije Univerze na primorskem (Kopar, Slovenija). Gostujući je profesor na Poslijediplomskom doktorskom studiju Biomedicina i zdravstvo na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te na Poslijediplomskom doktorskom studiju hrvatske kulture na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U svojstvu mentora sudjeluje također u radu Poslijediplomskog doktorskog studija arheologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Predavao je i na Visokoj teološkoj školi u Zadru.

Kao suradnik ili voditelj sudjelovao je na sustavnim istraživanjima dvadesetak arheoloških lokaliteta, u Republici Hrvatskoj uglavnom na prostoru sjeverne Dalmacije te u inozemstvu (Bosna i Hercegovina, Kosovo). Bio je voditelj dvaju znanstvenih projekata: Arheologija seobe naroda na istočnom Jadranu (2002. – 2007.) i Srednjovjekovno arheološko nasljeđe južne Hrvatske od 5. do 17. stoljeća (2007. – 2014.). Aktivno je kao suradnik sudjelovao u realizaciji još pet znanstvenih projekata: Proces razvoja materijalne i duhovne kulture od prahistorije do antike i srednjeg vijeka u SR Hrvatskoj (1987. – 2001.); Nin – istraživanje povijesnog razvoja (1987. – 1989.); Razvoj kulture Hrvata na tlu sjeverne Dalmacije od 7.-12. st. (1991. – 2007.); Stvaranje bioarheološke baze podataka za Hrvatsku (2002. – 2007.) i Stvaranje arheološke, bioarheološke i paleontološke baze podataka za Hrvatsku (2002. – 2007.). U razdoblju od 2019. do 2021. u okviru programa Cultural Heritage without Borders koji je provodio UNDP, a financirao Instrument Europske unije za stabilnost i mir, vodio je projekt Istraživanje crkve Gospe Pomoćnice u Prizrenu (Republika Kosovo). Kao suradnik sudjelovao je i na projektima Centra izvrsnosti Slovačke akademije znanosti.

U tri mandata obavljao je dužnost prodekana Filozofskog fakulteta u Zadru (od 1996. do 2003.). Aktivno je sudjelovao u ponovnom osnivanju Sveučilišta u Zadru (2002.), a od veljače 2003. do rujna 2007. bio je prorektor toga sveučilišta. Od 1. listopada 2007. do 30. rujna 2015. obnašao je dužnost rektora Sveučilišta u Zadru. U akad. god. 2011./2012. predsjedavao je Rektorskim zborom visokih učilišta Republike Hrvatske. U veljači 2013. izabran je za dopisnog člana Međunarodne inženjerske akademije (International Academy of Engineering – Central European Branch). Bio je predsjednik Organizacijskog odbora jednog od najvećih dosad održanih međunarodnih znanstveno-stručnih skupova u Republici Hrvatskoj: 13. godišnja skupštine Europske udruge arheologa. Za osobit doprinos znanstveno-nastavnom radu u području humanističkih znanosti, polju arheologije, dodijeljen mu je počasni doktorat znanosti.

Glavni je urednik znanstvenog časopisa Archaelogia Adriatica, a kao član izdavačkog savjeta ili uredništva sudjelovao je ili još sudjeluje u sljedećim znanstvenim i stručnim časopisima: Radovi Filozofskog fakulteta u Zadru – Razdio povijesnih znanosti, Prilozi Instituta za arheologiju u Zagrebu, Diadora, Annales Instituti Archaelogici (Godišnjak Instituta za arheologiju), Vjesnik za arheologiju i historiju dalmatinsku, Starohrvatska prosvjeta, Arheološki radovi i rasprave, Hercegovina i Zadarska smotra. Urednik je ili član uredništva niza znanstvenih i stručnih edicija.

Nositelj je niza inozemnih i domaćih priznanja, među kojima je najveće Veliko zlatno odličje za zasluge za Republiku Austriju. Također je dobitnik Povelje i spomen-medalje za jačanje i razvitak Sveučilišta u Mostaru, Godišnje nagrade Zadarske županije za znanstveni rad, Plakete Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru za nastavno-stručni rad i osobit doprinos promociji Fakulteta, Povelje „Stjepan Bulić“ za znanstveni rad na utvrđivanju povijesnih činjenica u maslinarstvu i dr.