Odjel za talijanistiku

Studentsko putovanje u Zagreb

U petak 15. prosinca 2017. godine studenti talijanistike svih godina krenuli su zajedno s profesoricom Milanko na dugo iščekivani izlet u Zagreb. Nakon što smo stigli i smjestili se u hostel Bureau, uputili smo se u Modernu Galeriju na Zrinjevcu kako bismo pogledali izložbu pod imenom  Na obalama Jadranskoga mora: Slikarstvo krajolika na prijelomu 19. i 20. stoljeća. Studente su u Galeriji dočekale profesorica Iva Grgić Maroević i Kristina Jordan. Svi su bili ljubazno pozdravljeni i primljeni od strane ravnateljice Biserke Rauter Plančić koja nam je toplo zaželjela dobrodošlicu i prepustila nas u ruke iskusne kustosice i vodiča koje su nam potanko ispričale detalje o najvažnijim slikarskim djelima i odlično obavile svoj posao. Studenti su tako mogli vidjeti djela brojnih hrvatskih umjetnika koji su se za vrijeme svojih putovanja susretali s protagonistima škole Macchiaiola i stvarali pod njegovim utjecajem.  N. Mašić, V. Bukovac, M. C. Medović, M. Cl. Crnčić i mnogi drugi su oduševili prikazima mora u buri, bonaci, lijepim pejzažima i panoramama.
Nakon pogledane izložbe, studenti su imali priliku gledati jednu od najpoznatijih opera talijanskog skladatelja Giacoma Puccinija, La Bohème. Svi su ostali bez daha na scenografiju budući da je postignuta trodimenzionalnost scene škakljala maštu. Mnogi su komentirali kako su se zaista kulturno uzdigli te da im je drago što su mogli pogledati nešto novo. Nakon noćenja u hostelu Bureau u samom centru Zagreba, krenuli smo natrag za Zadar. Izlet je prošao uspješno pa se nadamo da će ih na našem Odjelu biti i više, a možda i u susjednu Italiju.

Marijana Čilić, predstavnica studenata talijanistike