Sveučilišna knjižnica

Pjesništvo i filozofija borilačkih majstora Dalekog istoka

U sklopu manifestacije Zadar čita 2015 - 24.3., 19:30, Sveučilišna knjižnica, Novi kampus

Kakve veze imaju borilačke vještine jeet kun do (Bruce Lee) i karate (Gichin Funakoshi) s poezijom i duhovnošću? Ključ je u univerzalnosti kulturne baštine Dalekog Istoka prožete filozofijom zen budizma. Gotovo sve borilačke vještine govore o odnosu između čovjekovog uma (duha) i tijela. Um i tijelo nisu suprotnosti, nego dijelovi iste cjeline među kojima je potrebno uspostaviti skladan odnos. Cilj vježbanja je razvoj naše svjesnosti. Istočnjaci poručuju da trebamo osvijestiti svaki trenutak našeg postojanja. A to upravo čini i poezija koja svojom formom i sadržajem uranja u trenutak postojanja. Povezujući poetski i filozofski izričaj Bruce Leeja i Gichin Funakoshija kao predstavnike borilačkih vještina, odlazimo na put svile sve do zemlje izlazećeg sunca i otkrivamo vam djelić kulturne baštine Dalekog Istoka uz praktičnu demonstraciju karate majstora.