Department of Sociology

Festival znanosti 2018. - Putevima multikulturnosti zadarskoga zaleđa

Odjel za sociologiju je u okviru Festivala znanosti, 18. travnja 2018., za zadarske srednjoškolce organizirao radionicu pod naslovom Putevima multikulturnosti zadarskoga zaleđa. Radionicu je priredila i vodila prof. dr. sc. Jadranka Čačić-Kumpes. U radionicu se uključilo pedesetak učenika zadarske Prirodoslovno-grafičke škole i Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole. Oni su, zahvaljujući zanimljivom stručnom vodstvu povjesničara i arheologa, Marka Meštrova po Maškovića hanu u Vrani i Marina Ćurkovića po Zavičajnom muzeju u Benkovcu, Asseriji, crkvi sv. Ivana Krstitelja u Medviđi te Kuli Jankovića u Islamu Grčkom (v. fotografije), i uz pomoć pripremljenih radnih materijala, mogli steći uvid u isprepletenost različitih kulturnih utjecaja te u povijesnu i suvremenu multikulturnost i multietničnost zadarskoga zaleđa. K tome, s obilježjima etničkih odnosa u Benkovcu upoznala ih je, na temelju istraživanja što ga je provela za izradu svoga završnog rada, studentica sociologije Đurđa Baljak.