Održan sastanak Upravnog odbora projekta GUTTA – „savinG fUel and emissions from mariTime Transport in the Adriatic region“

Sastanak Upravnog odbora projekta GUTTA – „savinG fUel and emissions from mariTime Transport in the Adriatic region“ održan je u srijedu, 2. listopada 2019. godine u prostorijama Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Sastanak je organizirala Hrvatska udruga brodara „Mare Nostrum“, koja je uz Sveučilište u Zadru, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, i Autorita di Sistema Portuale del Mare Adriatico Meridionale (Porti di Bari, Brindisi, Manfredonia, Barletta e Monopoli), partner u projektu GUTTA, a kojeg je nositelj Fondazione Centro Euro-Mediterraneo sui Cambiamenti Climatici. Prvi dio sastanka bio je otvoren za javnost te je obilježen kao Dan europske suradnje.

Na početku sastanka prisutnima su se obratili ravnatelj Hrvatske udruge brodara „Mare Nostrum“, g. Sandro Vidas i kap. Siniša Orlić, pomoćnika ministra Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, iz Uprave sigurnosti plovidbe. Nakon toga održane su sljedeće prezentacije:

• vanjski suradnik projekta, g. Miguel Madeira iz Europske agencije za pomorsku sigurnost održao je prezentaciju o Thetis platformi Europske agencije za pomorsku sigurnost, a koja se tiče javne objave podataka vezanih uz C02 emisije brodova.;
  • gđa. Anija Vudrić iz Agencije za obalni linijski pomorski promet, održala je prezentaciju o važnosti putničkog prijevoza između Italije i Hrvatske:
  • koordinator projekta, g. Gianandrea Mannarini iz Euromediteranskog centra za klimatske promjene, prezentirao je glavne ciljeve GUTTA projekta i dosadašnje rezultate;
  • izv. prof. dr. sc. Josip Orović s Pomorskog odjela Sveučilišta u Zadru, predstavio je postignuća u optimiranju brodskog pogonskog sustava Jadrolinije na ruti Zadar – Ancona i Split - Ancona;
  • gđa. Evangelia Piteni iz Lučke uprave južnog Jadrana iz Barija, istaknula je važnost novih pomorskih ruta za poboljšanje mobilnosti između Italije i Hrvatske.

Nakon završetka javnog dijela konferencije, projektni partneri nastavili su sastanak Upravnog odbora GUTTA projekta.