Predavanje "Fizika stanične diobe"

U petak, 30. listopada 2015. u 18.00 sati u Multimedijalnoj dvorani na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru, Franje Tuđmana 24i, održat će predavanje izv. prof. dr. sc. Nenad Pavin s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod naslovom "Fizika stanične diobe".

Molekularni motori su nanostrojevi prisutni u svakoj živoj stanici. Imaju  brojne uloge u životu stanice, uključujući transport organela, formiranje i reguliranje diobenog vretena, pozicioniranje diobenog vretena, pozicioniranje centrosoma u interfazi te oscilatorno gibanje jezgre u profazi mejoze. U profazi sile molekularnih motora dovode do oscilatornoga gibanja jezgre u stanicama kvasca.

U kombinaciji teorije i eksperimenta odgovaramo na pitanje koji je fizikalni mehanizam odgovoran za opažene oscilacije te kako se predloženi mehanizam znanstveno dokazuje.

Više informacija možete pronaći ovdje.